Nafile Namazlar

Teravih Namazı Nedir ve Kılınışı

Teravih Namazı Nedir ve Kılınışı, ramazan ayında kılınan sünnet bir namazdır. Teravih, orucun değil, ramazan ayının sünnetidir. Bundan dolayı herhangi bir sebepten ötürü oruç tutamayanlar da teravih namazı kılabilirler. Teravihi kadın erkek, yerleşik yolcu, herkes kılabilir.

Teravih Namazı Nedir ve Kılınışı

teravih namazı nedir ve kılınışı
Teravih Namazı Nedir ve Kılınışı

Teravih namazının vakti, yatsı namazının kılınmasından sonra başlar, fecrin doğuşuyla sona erer.

Teravih Namazının Kılınışı

Teravih yalnız kılınabileceği gibi cemaatle de kılınabilir. Yatsı namazında cemaate yetişemeyen kimse teravih ve vitir namazlarında imama uyabilir. Bu durumda önce yatsı namazını kılar, sonra imama uyar. Kılamadıklarını da sonra kılar.

Cemaatle kılındığında imam kıraatı açıktan yapar, cemaat ise susup dinler. Teravih namazı, dört rek’atta veya iki rek’atta bir selam verilerek toplamda en az sekiz, en çok yirmi rek’at olarak kılınır. İki rek’atta bir selam verilirse sabah namazının sünneti gibi, dört rek’atta bir selam verilirse yatsı namazının sünneti gibi kılınır.

Her selam verişten sonra biraz dinlenilir. Bu dinlenme esnasında dualar edilir. Cemaatle kılınan teravih namazının ardından vitir namazı da kılınabilir.

Şafii mezhebinde teravih namazı ikişer rek’at olarak kılınır.

Teravih Namazının Hakkında Hadis-i Şerifler

“İnanarak ve sevabını Allah”tan umarak Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır. İnanarak ve sevabını Allah”tan umarak Kadir gecesini ihya eden kimsenin de geçmiş günahları bağışlanır.”(Buhârî, Fadlü leyleti’l-kadr, 1.)

“Nitekim Peygamber Efendimiz birkaç gece üst üste mescitte cemaatle kıldığı teravih namazını eda etmek için bir gece mescide gitmemişti. Bu durum karşısında meraklanan, uyuyakaldığını zannederek onu uyandırmaya çalışan ashâbına ise şu açıklamayı yapmıştı: “Sizin bu namaz konusundaki ısrarlı hâlinizi gördüm ve onun size farz kılınacağını zannedip korktum. Şayet size farz kılınırsa bunu yerine getiremezdiniz. Ey insanlar! Siz bu namazı evlerinizde kılınız. Çünkü kişinin farz namazın dışında kıldığı namazların en hayırlısı, evinde kıldığı namazdır.”(Buhârî, İ’tisâm, 3)

“Allah Resûlü bu açıklamasıyla bir yandan teravih namazının nafile bir namaz olduğunu vurgulamış, diğer yandan da nafile namazların evde kılınmasının daha uygun olacağını belirtmişti. Nafilelerin evde kılınması, ibadete riyanın karışmaması açısından önemliydi. Evde, kimsenin görmediği bir ortamda kulun Allah ile baş başa kıldığı namazın huşû ve huzuru elbette bir başkaydı. Bu sebeple Efendimiz, “Sizin farz namaz dışında en faziletli namazınız evinizde kıldığınız namazdır.”(Tirmizî, Salât, 213.)

“İnsanları teravih namazı için tek bir imamın arkasında ilk toplayan Hz. Ömer oldu.”(Abdürrezzâk, Musannef, IV, 262.)

“II. Halife, hicretin on dördüncü senesinde, bütün bölgelere tebligat göndererek teravih namazı kılmalarını emretti. Erkeklere ayrı, hanımlara ayrı imamlar tayin etti.”(Taberî, Târîh, II, 569.)

“Bazı rivayetlere göre, Müslümanlar Hz. Ömer”in hilâfeti zamanında Ramazan”da vitir dâhil yirmi üç rekât namaz kılıyorlardı.”(Muvatta’, Ramazân, 2.)

“Yüce Allah Ramazan ayında oruç tutmayı size farz kıldı. Ramazan gecelerini namazla geçirmek de benim sünnetimdir. Kim inanarak ve (sevabını yalnızca Allah”tan) umarak Ramazan ayında oruç tutup, geceleri de namaz (teravih) kılarsa, annesinden doğduğu günkü gibi günahlarından arınmış olur.”(Nesâî, Sıyâm, 40.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu