Namaz

Sehiv Secdesi Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir

Sehiv Secdesi Nedir namazda unutma veya gaflet sebebi ile yapılan bir noksanlıktan veya fazlalıktan dolayı husule gelen hatayı düzeltmek için yapılması vacip olan secdedir.

Sehiv Secdesi Nedir?

sehiv secdesi neden gereklidir
Sehiv Secdesi Nedir

Sözlükte “namazın rükünlerinden biri” anlamındaki secde kelimesiyle “yanılma, unutma, dalgınlık” gibi manalara gelen sehv kelimesinden oluşan sehiv secdesi (secdetü’s-sehv) terim olarak namazdaki belirli eksiklik, fazlalık veya yanlışlıkları telâfi etmek amacıyla yapılan iki secdeyi ifade eder. Hadislerde ve fıkıh eserlerinin namaz bölümlerinde “sücûdü’s-sehv” veya “secdetâ es-sehv” şekillerinde de geçer.

Hangi Durumlarda Sehiv Secdesi Gereklidir?

Sehiv secdesi namaz içindeki bir vacibin terk ve tehir edilmesinden, farzın sadece geciktirilmesinden lazım gelir.

Farzın terk edilmesinde ise sehiv secdesi kafi gelmez. Namazın iadesi gereklidir.

Namazından sünnetlerinden olan bir şeyin terkedilmesi halinde ise sehiv secdesi lazım gelmez.

Bir kimse namazda gizli olacak yerde aşikar okusa, vitir namazında kunut duasını terk etse veya dört rekatlı bir namazda birinci oturuşu unutarak terk etmiş olsa Sehiv Secdesi yapar. Böylece noksanını tamamlamış, hatasını düzeltmiş olur.

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır

Namazın vaciplerinden birini unutarak terk etmiş yahut yerini değiştirmiş veya farzı tehir etmiş olan kimse bunu namazda hatırlarsa, selam verdikten sonra “Allahu Ekber” diye tekbir getirerek arka arkaya iki defa secdeye varır. İmam olan yalnız sağ tarafına selam verince sehiv secdesi yapar.

İkinci secdeden sonra “Tahiyyat, Salli Barik, Rabbenaları” okur ve namazı bitirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu