Hayatı

Peygamber Efendimizin Akşam Vaktinden Sonra Yaptıkları

Peygamber Efendimizin Akşam Vaktinden Sonra Yaptıkları Akşam vakti, güz mevsiminin sonunda pek çok canlının ölmesine benzer ve hem insanın bir gün vefat edeceğini, hem de kıyametin başlangıcında dünyanın harap olacağını ihtar eder.

Peygamber Efendimizin Akşam Vaktinden Sonra Yaptıkları

Böyle bir anda insan ruhu, O Yüce Zat’ın dergâhına durmayı,”Allahü Ekber” deyerek fâni olan her şeyden el çekip O’na hamd etmeyi, O’nu tesbih etmeyi, büyüklüğünü bir daha haykırmayı şiddetle arzu eder. Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) de, bu arzu ile çoğu zaman güneşin batmasından önce akşam namazını beklemeye başlar, ezan okunur okunmaz hemen Yüce Divan’a dururdu. Farz namazdan sonra Evvabin adıyla bilinen 2—6 rekâtlık namazı kılar ve bunu tavsiye ederdi.16

Yukarıda işaret ettiğimiz gibi, Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) akşam namazından sonra hangi hanımının yanında kalacaksa ev hâlkı orada toplanır ve aile sohbeti başlardı. Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi ve sellem) aile yuvası, hem sağlığında hem de ahirete intikal ettikten sonra ilmî faaliyetlerin hiç duraksamadan devam ettiği bir ortam olmuştur.

Ev Halkı İlim Eğitimlerine Devam Etmişlerdir

ev halkı i̇lim eğitimlerine devam etmişlerdir
Ev Halkı İlim Eğitimlerine Devam Etmişlerdir

Zira Efendimizin vefatından sonra hanımları bu ilim faaliyetini daha geniş bir halkaya açarak devam ettirmişledir. İslam dininin genel olarak pek çok hükmünün yanında, özellikle kadınlarla ilgili bazı özel hükümlerin öğrenilip aktarılmasında ve öğretilmesinde Efendimizin aile hayatının büyük bir rolü olmuştur. Özellikle akşam sohbetlerinin rolü küçümsenemez.

Adeta bir okul gibi işleyen akşam sohbetleri, Hz. Âişe Validemiz başta olmak üzere, birçok eşsiz âlimin yetişmesine beşiklik etmiştir. Tabii sadece ilmî bahisler konuşulmuyor; farklı çevre, kültür ve karaktere sahip ev halkı arasında ciddi
bir muhabbet ortamı oluşuyordu. Birbirlerini daha iyi tanıyor, zaman zaman şakalaşıyorlardı. Kısacası mutlu bir ailede olması gereken ortamı sağlıyorlardı.

Kaynaklar :

  • İbn Kesir, Tefsir, V, 64, 65.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu