Hz Muhammed SAV

Peygamber Efendimize Gelen Vahiy ile Kıblenin Değişmesi

Peygamber Efendimize Gelen Vahiy ile Kıblenin Değişmesi

beytul makdis kudus
Peygamber Efendimize Gelen Vahiy ile Kıblenin Değişmesi

Müslümanlar, Medine’de namazlarını Kudüs’e yani Beytu’l Makdis’e dönerek kılıyorlardı. Öte yandan Kudüs, Yahudiler ve Hristiyanlarca da kutsal sayılıyordu. Müslümanların oraya yönelerek namaz kılmaları, Yahudilerin dedikodularına neden oluyordu.

resim 2021 02 07 000131
Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’in yapmış olduğu Kabe / Mescidi Haram

Bu yüzden Peygamberimiz, kıblenin yeryüzünün ilk evine, Makam-ı İbrahim’in bulunduğu Kabe’ye çevrilmesinin temenni ediyordu. Üstelik Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılan Kabe öteden beri Araplarca çok kutsal sayılıyordu.

Şu anda içi putlarla dolu olsa da sonunda bu mukaddes ev, asliyetine dönecekti. Allah’ın sevgili Peygamberi biliyordu bunu. Hicretin on yedinci ayında ilahi emir geldi ;

Biz senin, yüzünü göğe doğru çevirip durduğunu elbette görüyoruz. İşte şimdi kesin olarak seni memnun olacağın kıbleye döndürüyoruz. Artık yüzünü Mescidi Haram tarafına çevir; nerede olursanız olun yüzünüzü o yöne çevirin. Kuşku yok ki kendilerine kitap verilenler onun rablerinden gelmiş bir gerçek olduğunu elbette bilirler. Allah onların yaptıklarından habersiz değildir. (Bakara/144)

Peygamberimiz, gelen ayeti okuyarak ümmetine müjdeyi verdi. Müslümanlar, derhal kıblelerini Kabe’ye çeviren Allah’a şükür secdesine kapandılar.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu