Diğer

Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet

Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet

Kelime-i Tevhid

kelime-i tevhid nedir ve anlamı
Kelime-i Tevhid

Hem İslam’a girişin ifadesidir hem de İslam’ın özeti ve sembolüdür. Bu sözü söyleyen kişi iman ettiğini belirtmiş olur. Tüm varlıkları yaratan ve yaşatan bir Allah olduğunu ve O’nun dışında ibadet edilmeye layık hiçbir ilah bulunmadığını dile getirir.

Ayrıla Allah’ın insanlara doğru yolu göstermek üzere gönderdiği Peygamberlerin sonuncusu olan Hz.Muhammed‘in (S.A.V.) Allah’ın elçisi olduğunu kabul etmiş olur.

Müslüman bu söze ve bu sözle özetlenen İslam dininin bütün emir ve yasaklarına gönülden teslim olan kişidir.

Kelime-i Şehadet

kelime-i şehadet nedir ve anlamı
Kelime-i Şehadet

Kelime-i Şehadet ise özde Kelime-i Tevhid ile aynı anlama gelir, sadece onun farkı bir söyleyiş biçimidir.

Bir kimse Kelime-i Tevhidi veya Kelime-i Şehadeti söylediği zaman hem insanlarla olan ilişkilerinde hem de Allah ile olan ilişkisinde Müslüman muamelesi görmeye hak kazanır. Yüce Rabbimiz bu sözü söyleyen ve bu sözle üstlendiği sorumlulukları yerine getiren kimseleri cennetine alacağını, onları sonsuz mutluluk ve ebedi kurtuluşla mükafatlandıracağını müjdelemektedir.

İman edip salih ameller işleyenler ise cennetliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.(Bakara/82)

İman edip salih ameller işleyenleri ise, içinden ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları cennetlere koyacağız. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onları, koyu gölgeler altında bulunduracağız.(Nisa/57)

Allah, iman edip salih ameller işleyenler hakkında, “Onlar için bir bağışlama ve büyük bir mükafat vardır” diye vaatte bulunmuştur.(Maide/9)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu