Esma'ül Hüsna

Esmaü’l Hüsna Ne Demektir

Esmaü’l Hüsna Ne Demektir

Allah’ı Teala ve Tekaddes Hazretleri’nin en güzel, en şerefli manalara ve sıfatlara delalet eden mübarek isimlerine Esmaü’l Hüsna ( Esma-i Hüsna, Esma’yi Hüsna, Esma’yi Şerife, İhsa isimleri) denir.

Yüce Rabbimiz bazı ayetlerinde şöyle buyurmaktadır.

Oysa en güzel isimler Allah‘ındır. Onun için siz O’nu onlarla çağırın ve O’nun isimlerinde sapıklık eden mülhidleri bırakın. Yarın onlar yaptıklarının cezasını çekeceklerdir.(Araf/180)

Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin.(Bakara/152)

Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin. O’nu sabah akşam tespih edin. O, sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için size merhamet eden; melekleri de sizin için bağışlanma dileyendir. Allah, müminlere çok merhamet edendir.(Ahzab/41,42,43)

Ayeti kerimelerden anladığımıza göre Allah Hazretleri kendisine Esmaü’l Hüsna ile dua etmemizi, onu her zaman tesbih ve tenzih etmemizi buyurmaktadır.

Çünkü bir kuluna elem, tasa, hastalık, korku, fakirlik gibi bir sıkıntı verirse onu Allahtan başka giderecek hiç kimsemiz yoktur.

Ebü Hüreyre R.A’dan rivayet edilen bazı hadis-i şeriflerde Peygamber Efendimiz

Muhakkak ki; Allah’u Tebareke ve Teâlâ ya mahsus olarak doksan dokuz ism-i şerifi ihsa ederse (sayarsa, ezberlerse veya şuurlu bir şekilde mânâlarını anlarsa) Cennete girer, sonsuz saadete ulaşmış olur. Allah’u Tebareke ve Teâlâ tekdir, tek olanı sever buyurmuş ve sonra da Esma’ül Hüsna’yı saymıştır.

Allah’ın yüzden bir eksik, 99 ismi vardır. Onları kim ezberlerse Cennete girer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu