Dualar

Duaların Kabul Olacağı 5 Vakit Hangileridir

Duaların Kabul Olacağı 5 Vakit Hangileridir Şu vakitte dua edilir diye kesin bir şey yoktur. Ancak, duaların daha makbul olacağı haber verilen zamanlar vardır.

Duaların Kabul Olacağı 5 Vakit Hangileridir

  • Seher vakti

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
Allahu Teala, seher vakti,“İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim”buyurur. [Müslim]

Gecenin son üçte birlik kısmıdır. Allahu Teala Hazretleri, zariyet suresinin 18. ayetinde, seher vakitlerinde dua edenleri haber vermektedir.

zariyet-suresi-18.ayet-tefsiri
Zariyet Suresi
  • 5 Vakit namazın ardından

Namazı, özürsüz olarak kılmayanların dualarının kabul olunmayacağı rivayet edilmiştir. Namaz kılmanın farz olduğu kesinlikle unutulmamalı ve 5 vakit namaz kesinlikle kılınmalıdır.

Sadece namazlardan sonra dua edip, diğer zamanlarda dua etmemek de olmaz. Her zaman, özellikle kişinin kendisini aciz hissettiği, kalbinin yumuşadığı ve dua etmeye yatkın olduğu zamanlarda dua etmelidir.

5 vakit namazdan sonra dua
Cemaat ile Namaz Kılmak
  • Ezan ile Kamet arasında

Ezan okunurken hiçbir işle meşgul olmamak gerekir. Ezan dinlenir. Müezzin her cümleyi bitirdikten sonra onun söylediği cümleler sessizce içten tekrar edilir.

Ancak müezzin, ” Eşhedü enla ilahe İllAllah ” dediğinde, aynı cümle tekrar edildikten sonra ” Sallallahu aleyke ya RasulAllah ” demek pek güzeldir.

Müezzin, ” Hayye ales-salâh. Hayye ales-salâh. Hayye ale’l-felâh. Hayye ale’l-felâh ” dediğinde bu cümleler tekrar edilmeyip ” La Havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim ” denir.

Ezan bittikten sonra ” Vesile diğer bilinen adı ile ezan duası ” okunur.

Vesile / Ezan duası : ” Allahumme Rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd “

Anlamı : “Allah’ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb’i, Muhammed’e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O’nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud’a ulaştır.”

ezan ve kamet getirmek
Müezzin Ezan Duasını Okurken
  • Secde Edip

Secde hali, kulun Allahu Teala’ya en yakın olduğu andır. Namaz dışında Türkçe yada Arapça olarak secdeye gidip dua edebiliriz.

secde ederken dua etmek
Secde Ederken Dua Etmek
  • Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece ve cuma günü

Cuma günü içerisindeki bir zaman diliminde dua eden müminin duasının mutlaka kabul olunacağı bildirilmiştir. Ancak, bu vakit kesin olarak açıklanmamıştır.

Kaynaklar :

  1. Buharî, Ezan, 365.
  2. Tirmizî, Namaz, 158.
  3. Müslim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu