Dualar

Dua Ederken Dikkatli Olunmalı

Dua Ederken Dikkatli Olunmalı sadece dünyalık dua edilmemeli ebedi hayatın başlangıcı olan ahiret yurduda unutulmamalıdır.

Dua Ederken Dikkatli Olunmalı

dua ederken dikkatli olunmali
Dua Ederken Dikkatli Olunmalı

“Rabbimiz, bize dünyada iyilik ver; âhirette iyilik ver; bizi cehennem azabından koru”(Bakara/201)

Allah Teâlâ’nın ( Lütf-i Keremiyle, ) Bir kimse, bu duayı okur ise Allah-ü Teâlâ onun fazlından ve rahmetinden bol haz ve nasip verecektir. Yalnız dünyalık değil ahirettin de iyiliğini istemek gerekir. Aşağıda yazacağımız ayet bu hususta dikkat çekmekte ve Yüce Allah şöyle buyurmaktadır ;

“İnsanlardan bazısı vardır ki; şöyle der: Rabbimiz bize dünyada ver. “(Bakara/200)

Böyle dua eden kimsenin hemen her şeyde niyeti dünyadır. Dünya için harcar, dünyalık için çalışır, bütün gayesi dünyadır, ancak, Allah Teâlâ durumu anlatıldığı gibi olan kimse için şöyle buyurdu ;

“Artık onun için âhirette bir nasip yoktur.”(Bakara/200)

Bundan sonra gelen ayet-i kerimede ise, Allah Teâlâ şöyle buyuruyor. “Halbuki onlardan bazıları da şöyle derler. Rabbimiz bize dünyada iyilik ver ahrette de iyilik ver; bizi cehennem azabından koru.”(Bakara/201)

Dua Ederken Dikkatli Olunmalı Hadis-i Şerif ile Örnekler

Bu duayı okuyanlar başta, Resulullah (s.a.v.) Efendimiz olmak üzere tüm müminlerdir. Dua Ederken Dikkatli Olunmalı

Bir kimse bu duayı okur ise, Allah-ü Tealâ ona fazlından ve rahmetinden bol haz ve nasip verecektir. yalnız dünyanın değil ahretini de iyiliğini istemek gerekir.

Hz. Âişe (Radıyallâhu anh) anlatıyor ; “Resulüllah (s.a.v.) özlü duaları tercih eder, diğerlerini bırakırdı.” (Ebü Dâvud Salat, 358(1482)

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor. Resulüllah (s.a.v.) buyurdular ki : Sizden biri dua edince “Ya Rabbi dilersen beni af et! Ya Rabbi
dilersen bana rahmet et” demesin. Bilakis azimle ( kesin bir üslubla ) istesin. (Buhâri, Daavât, 21 Tevhid, 31; Müslim Zikir 7, (2678-79); Muvatt, Kur’ân 28 (1,213) Tirmizi, Daavât 79( 3492) Ebü Dâvud, Salât 358,(1483) İbnu Mâce, Duâ 8,(3554 ve Kütüb-i Sitte Cilt 5 Sayfa 517 )

Hz. İbnu Kes’ud (r.a.) anlatıyor. “Resulüllah (s.a.v.)duâ veya istiğfarı üç kere yapmakta hoşlanırdı.” (Ebü Dâvud, Salât 361, (1524)

Enes’den (r.a.) ‘den rivayetle : “Dua etmekte acizlik göstermeyin. Şüphesiz dua eden hiç kimse helak olmayacaktır.” (Hakim’in Müstedrikkinden C. Sağir cilt 6 sayfa 1642 )

“Allah katında Duâdan daha değerli hiçbir şey yoktur.“(Tirmizi, D.1 İbni Mâce Dua,1, Müsned 2,362)

“Musibete uğramış mü’minin duasını ganimet bil.” (Ebü’ş Şeyh’ten)

“En faziletli Duâ kişinin kendisi için yaptığı duadır.” (Hakim’in Müstedrik’inden)

“En faziletli Dua, “Hamd Allah’a mahsustur..” demektir.(İbni Mâce, Edeb, 50,)

“Duâ ederken diz üstü oturun “ Ey Rabbim, ey Rabbim,” deyin.(Ebü Avane ve Bağavi’den)

“Belanın gelmemesi için dua ediniz.”(Tabarani’nin kebiri ‘i Ebü Nuym’ın Hılyesi ve Hatib’in Tari’inden)

“Ezanla kamet arasındaki dua kabul edilir. O haldeyken dua ediniz,”(Ebü Davud, Tirmizi, Salat35)

“Şüphesiz dua, başa gelmiş ve gelecek olan şeylere faydalıdır. Onun için ey Allah’ın kulları, duaya sımsıkı sarılın.”(Tirmizi, Daavat 102 İbni Mâce Mukaddime 10.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu