Namaz

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Yazıda Öne Çıkanlar
 • 1.Tekbir Sübhâneke duası
 • 2. Tekbir Salli ve Bârik duaları
 • 3. Tekbir Cenaze duası
 • 4. Tekbir ve Selâm

Ölen bir insan için yapılması gereken görevler onu yıkamak, kefenlemek ve onun cenaze namazını kılmaktır. Cenaze namazı, ölü için dua etmektir, ölü yıkanıp kefenlendikten sonra kılınır. Cenaze namazı, farz-ı kifayedir. Bir grup, hatta bir tek Müslümanın kılması ile bütün Müslümanların üzerinden sorumluluk kalkmış olur. Cenaze namazı ayakta kılınır. Bu namazda rükû ve secde yapılmaz.

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

 • Cenaze, musalla taşının üzerinde bulunur. İmam, cenazenin göğüs hizasında (Şafii mezhebine göre cenaze erkek ise başının hizasında, kadınsa vücudunun orta kısmı hizasında) durur. Cemaat de onun arkasında saf tutar.
 • “Niyet ettim Allah için namaza, ölü için duaya, uydum er yada hatun kişi için imama” şeklinde niyet edilerek imama uyulur.
 • İmamın ardından eller kaldırılarak tekbir alınır. Sonra eller diğer namazlardaki gibi bağlanır.
 • İmam ve cemaat sessizce Sübhaneke duasını “ve celle senâük” kısmıyla birlikte okurlar. Şafii mezhebine göre ise Sübhaneke duası yerine Fatiha suresi okunur.
 • Eller kaldırılmadan ( Şafii mezhebinde eller kaldırılarak) imam açıktan, cemaat de içinden “Allahü ekber” der ve sonra sessizce Allahümme Salli ve Barik dualarını okurlar.
 • Yine aynı şekilde üçüncü tekbiri alırlar ve içlerinden cenaze duasını okurlar. Cenaze duasını ezbere bilmeyenler “Rabbena”, dualarından birini veya bildiği başka bir dua ayetini okur.
 • Duadan sonra dördüncü defa tekrar “Allahü ekber” denilerek eller kaldırılmaksızın (Şafii mezhebinde eller kaldırılarak) tekbir alınır. Bunun arkasından sağa ve sola selam verilerek namaz bitirilir. Şafii mezhebine göre tekbirle selam arasında kısa bir dua okunur.

Cenaze Duası Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

“Allahümma’ğfir lihayyina ve meyyitina ve şahidina ve gaibina ve zekerina ve ünsana ve sagyrina ve kebirina. Allahümme men ahyeytehü minna fe ahyihi ale’l islam ve men teveffeytehü minna fe teveffehü ale’l iman. Ve hussa haze’l meyyite bi’r ravhi ve’r rahati ve’l mağfireti ve’r rıdvan. Allahümme in kane muhsinen fe zid fi ihsanihi ve in kane müsien fe tecavez anhü ve lakkihi’l emne ve’l Büşra ve’l keramete ve’z zülfa, bi rahmetike ya erhame’r – rahimin.”

“Allah’ım! Dirimizi, ölümüzü, burada olanımızı, olmayanımızı, erkeğimizi, kadınımızı, büyüğümüzü, küçüğümüzü mağfiret buyur ve bağışla. Allah’ım! Aramızdan yaşatacaklarını İslam üzere yaşat, öldüreceklerini İslam üzere öldür. Şuradaki ölüye kolaylık ve rahatlık ver ve onu bağışla. Bu kişi iyi bir kimseyse sen onun iyiliğini arttır, eğer günahkar ve kötüyse Sen merhametin ve rahmetinle bunları görmezden gel. Ona güven, müjde yakınlık ve ikramla mukabele et. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allah’ım!.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu