Esma'ül Hüsna

Allah

allah
Allah

Esmaü’l Hüsna Allah’ın İsimlerinden 1. Allah

O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen alemi de bilendir. O, Rahman’dır, Rahim’dir.(Haşr/22)

Manası : O, öyle bir Allahü Teala’dır ki en büyük sevgi ve ta’zim ile idabet olunmaya layık ondan başka hakini Mabud(ilah) yoktur.

  • Manası :

Hakiki (Gerçek) ve mutlak (kayıtsız şartsız) olarak “VAR” ve “BİR” olan eşi, benzeri ve ortağı asla bulunmayan Yüce Rabbimizin has (özel) ve en büyük ism-i şerifidir.

‘Allah’ lafza-i Celali, diğer mübarek isimlerinin delalet ettiği bütün vasıfları, sıfatları ihtiva eder, ve “Vacibü’l-Vücud” olan Yüce Rabbimizin ism-i azam (en büyük adı) olduğu hususunda ulemanın ittifakı vardır.

‘Allah’ lafza-i Celali Kuran-i Kerim’de, diğer mübarek isimlerinden çok olarak 2800 kere zikredilmiştir. Sonra 960 kere ile “Rabb” ism-i şerifi gelmektedir. Bunlardan sonra, en çok zikredilenler sırasıyla “Rahman” , “Rahim”, “Malik” ism-i şerifidir.

  • Nasihat :

Kul, bütün varlığını “Allah sevgisi” ile doldurmalı ve kulluk yaparken kusur etmemelidir.

  • Fazilet ve Esrarı :

1- 5 Vakit namazdan sonra 66 kere “Ya Allah” zikrine devam edenin kalbinde hikmet ve ilim pınarları kaynamaya başlar. Türlü tecellilere mazhar olur.

2- Cuma namazından önce 1001 kere “Ya Allah” okuyanın işleri yoluna girer, geçin sıkıntısından kurtulur.

3- Sabah namazından sonra 66 kere “Ya Allah” ve ardından 1 sefer “Tarık Suresi” okuyanı herkes sever. Bu zikre devam eden eşler arasında da sevgi devamlı olur.

4- 1 Bardak suya 198 kere “Ya Allah” 40 kere “Fatiha Suresi” ve 7 kere de “Ayetü’l Kursi” okunup hastaya içirilirse, Allah’ın izniyle şifa bulur.

5- Her gün 352 kere “Ya Allah, Ya Kafi” okuyan bütün güç işleri kolayca başarır.

6- Huzursuzluk içinde olan 352 kere “Ya Allah, Ya Rauf” okursa, şikayetleri kaybolur.

Esmaü’l Hüsna Ne Demektir Adlı Yazımızıda Okuyabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu